Oferta 2022 – Odkryj ze mną nieznane Beskidy!

W 2022 roku mam dla Ciebie propozycję sześciu tematycznych wycieczek.
Każda z nich to okazja do odkrycia tego, co w Beskidach wciąż nieznane.
Daj się porwać w góry przewodnikowi górskiemu!

Martin Martinger
Jaktoblisko

Kliknij w poniższe miniatury by dowiedzieć się więcej.

najczęściej
zadawane pytania

1. Ile dni wcześniej zgłosić się do Ciebie, by umówić się na wycieczkę?

Czym prędzej, tym szanse na nasze wspólne odkrywanie Beskidów są większe. W sezonie letnim jest to najczęściej dwa – trzy miesiące wcześniej. Czasem jednak wyruszam w góry już po tygodniu od pierwszego kontaktu, więc nie ma na to reguły. Najlepiej wyślij do mnie zapytanie przez formularz kontaktowy, nawet jeśli nie znasz jeszcze dokładnego terminu swojego urlopu. Dam Ci wtedy znać jak stoję z wolnymi terminami w tym czasie.

2. Słabo u mnie z kondycją i nie wiem czy dam radę? Ile kilometrów będziemy robić dziennie?

Dasz radę! Plan naszej wędrówki ułożę po wcześniejszym kontakcie z Tobą, więc będzie dopasowany do Twoich możliwości i kondycji, która jest na pewno lepsza niż myślisz. Najczęściej dziennie mamy w nogach od dziesięciu do dwudziestu pięciu kilometrów.

3. Pierwszy raz jadę w góry z namiotem. Co mam ze sobą zabrać?

Bez względu na to czy pojedziemy pod namiot, czy nocować będziemy w schroniskach, dostaniesz ode mnie szczegółową listę rzeczy, które trzeba zabrać na naszą wędrówkę. Znajdziesz na niej wszystko! Od szczoteczki do zębów po śpiwór.

4. O której godzinie rozpoczyna i kończy się dzień wędrówki?

Jeśli jesteś śpiochem i cenisz sobie poranne kawki, czy nieśpieszne śniadania, możemy umówić się na pobudkę o 7:00 – 8:00, jednak jeśli chcesz, każdy dzień możemy zacząć podziwiając wschód słońca. Do snu najczęściej układamy się po wygaszeniu ogniska.

5. Czy nie zjedzą nas niedźwiedzie?

Choć nasz największy drapieżnik jest wszystkożerny, unika jak ognia naszego gatunku. Wędrując grupą przez lasy i pola Beskidów, już z daleka będziemy widoczni i słyszalni dla wszystkich dzikich zwierząt. Z pewnością żadne z nich nie będzie na nas wyczekiwało w leśnym zagajniku, by nas spałaszować.

6. Czy muszę rezerwować noclegi na naszej trasie?

Nie musisz. Od tego masz przewodnika. Gdy tylko zaakceptujesz plan wędrówki, zarezerwuję dla nas noclegi na całej trasie.

7. Czy potrzebuję profesjonalne obuwie górskie i specjalistyczną odzież?

Na pewno nie potrzebujesz profesjonalnego obuwia, jednak Twoje buty powinny mieć wystarczająco twardą podeszwę i odpowiednio wysoką cholewkę. Nie zachęcam Cię do kupowania butów tuż przed naszą wędrówką, ponieważ najlepsze są te już dobrze rozchodzone. Co na siebie ubrać? Najlepsza odzież to ta, która da Ci ciepło, ochroni przed deszczem i będzie wygodna. Nie musisz skupiać się na termoaktywnych kalesonach, kiedy zwykłe również dadzą sobie zimą radę.

8. Czy będzie gdzie naładować telefon? Co z dostępem do Internetu?

Wiele zależy od tego, którą propozycję z mojej oferty wybierzesz. Na przykład podczas wędrówki „Poza utartymi szlakami” nie mamy wcale dostępu do prądu. Dostęp do Internetu podczas większości moich wycieczek jest bardzo ograniczony, a w niektórych miejscach niemożliwy. W wielu beskidzkich dolinach będziemy również poza zasięgiem sieci komórkowej. Żyć nie umierać!

9. Czy będzie gdzie wziąć ciepły prysznic?

Wszystko zależy od tego, którą propozycję z mojej oferty wybierzesz. Jeśli będzie to „Przygoda jakby luksusowa” to jak najbardziej. Gdy jednak zdecydujesz się na „Poza utartymi szlakami”, to ciepłą wodę najprędzej znajdziesz w menażce, którą wyciągniesz znad ogniska, ponieważ prysznice będziemy brać wtedy w górskich, orzeźwiających strumieniach.

10. Czy ugotujemy coś na ognisku?

Oczywiście! To moja ulubiona forma przygotowywania posiłków podczas wędrówki. Wspólnie rozpalimy ogień i razem przygotujemy gorącą kolację. Znam pyszne przepisy na regionalne frykasy. Poznasz moje sekrety kociołkowania w terenie. Chyba nie muszę Ci pisać, że pod niebem pełnym gwiazd i przy ognisku wszystko smakuje inaczej?

11. Nie mogę nigdzie znaleźć plecaka. Czy mogę w zamian zabrać wygodną walizkę na dużych „terenowych” kółkach?

Nawet jeśli Twoja wygodna walizka na terenowych kółkach ma dodatkowe amortyzatory, zostaw ją w domu, a raz jeszcze sprawdź, czy gdzieś w czeluściach piwnicy nie kwili Twój stary plecak. Bez niego się nie obejdziemy.

12. Jestem po kontuzji kolana i nie mogę długo chodzić z ciężkim plecakiem. Czy mimo to możesz mi coś zaproponować?

Oczywiście! „Beskidzka objazdówka po okolicy” to propozycja wycieczki podczas której w ciągu dnia samochodem odwiedzamy atrakcyjne miejsca, do których podchodzimy pieszo w nie więcej jak w godzinę – półtorej. W plecaku mamy tylko termos z herbatą i coś smacznego. Odwiedzamy zarówno wieże widokowe, jak i skanseny, łemkowskie cerkwie, czy leśne ścieżki spacerowe.

13. Czy jesteś Polakiem? (moje ulubione 🙂 )

Z krwi i kości. Mówię również płynnie po polsku, a poczucie humoru odziedziczyłem po rodzicach, którzy dopasowali moje imię do nazwiska.

Martin Martinger
Przewodnik górski
Jaktoblisko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s