7 rzeczy, które przeżyjesz w górach tylko ze mną!

cropped-wlasciwe-logo-martinger-martin-przewodnik-beskidzki-bieszczadzki-gorski.jpg

pojedz ze mna

Powędrujesz z plecakiem w nieznane.

Dzień, dwa czy tydzień? Tylko od Ciebie zależy jak długo potrwa wędrówka. Bieszczady i Beskid Niski to miejsca, gdzie nieodkryte wciąż istnieje. Szerokie przestrzenie, bukowe lasy, zarośnięte doliny rwących potoków, plecak i Ty. Zobaczysz miejsca, do których zapragniesz powrócić jeszcze nie raz. Masz na swoich plecach wszystko, czego Ci potrzeba. Podpowiem Ci co warto ze sobą zabrać i ułożę plan naszej wycieczki. Znane Połoniny, czy pełne tajemnic doliny? Decyzja należy do Ciebie!

adrian 1adrian 2

Powitasz dzień ze wschodem słońca.

To zaledwie kilka chwil i zza horyzontu wychodzi ciepłe Słońce. Podekscytowanie jego pierwszymi promieniami towarzyszy już do końca dnia. Wschód oglądany wprost z namiotu z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach na długo zapada w pamięci, a rozpoczęty właśnie dzień minie inaczej niż zwykle. Jesteś śpiochem? Wybiorę takie miejsca, do których dojdziemy szybciej niż zdążysz zatęsknić za ciepłym śpiworkiem. A może i zachód słońca uda się nam dziś zobaczyć? Co dzień będziemy zasypiać w innym miejscu, gdzie wschód wygląda zupełnie inaczej. Wykorzystamy tę okazję!

wschodzikOdetchniesz górskim powietrzem.

W Beskidach wszystko ma swój niepowtarzalny zapach. Poranna rosa, rozgrzane słońcem polne zioła, czy wilgotna leśna ścieżka. Czy czujesz wiatr smagający Twoje policzki? Szum bukowych liści towarzyszy nam od rana. Pamiętasz jak pachną wieczorne mgły? Szybko przypomnisz sobie jak to jest oddychać pełną piersią. Cały dzień na świeżym powietrzu wyostrzy Twoje wszystkie zmysły, a spacer z liśćmi mięty w ręku, pozwoli Ci zapomnieć o telefonie schowanym głęboko na dnie plecaka. Z dala od zasięgu i codziennych wygód. Przeprawa boso przez wartkie strumienie sprawi, że będziesz tu i teraz.

anulka 1anulka dwa

Poczujesz radość gotowania w plenerze.

Jedzenie w górach to prawdziwa uczta! Podpowiem Ci co najlepiej ze sobą zabrać. Sycąca owsianka z jagodami i napar ze świerka oraz mięty to najlepszy pomysł na rozpoczęcie dnia. Drugie śniadanie z widokiem i kubkiem świeżo parzonej kawy? Wieczór po całym dniu wędrówki to najlepsza okazja do przygotowania regionalnych – łemkowskich potraw w niewielkim kociołku, prosto z ogniska. Daleko Ci do szefa kuchni? Nauczę Cię kociołkowania. Razem przygotujemy listę składników na nasz posiłek i wspólnie, krok po kroku go przygotujemy. Kto tym razem nazbiera drewna na opał, a kto umyje marchewki w strumieniu?  Miska gęstej, gorącej zupy pod niebem pełnym gwiazd, to dobry czas na podsumowanie kończącego się dnia.

jedzonko 1amciu 2

Usłyszysz nieznane historie i odnajdziesz nieistniejące wsie.

Góry to też ludzie, których możemy w nich poznać. Upływający czas zaciera jednak ślady dawnych mieszkańców Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Jak się tutaj znaleźli i jak wyglądało ich codzienne życie? Dlaczego pozostały po nich często jedynie zarastające piwnice, przydrożne kapliczki i zdziczałe grusze? Co kryje się za ikonostasem drewnianych, pachnących kadzidłem cerkwi? Krajobraz gór nabierze prawdziwie pięknych barw, kiedy dostrzeżemy wyjątkowość jego dawnych mieszkańców. Wędrując pustymi dolinami, gwarnymi kiedyś przez setki lat, odnajdziemy to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka.

cerkiew 1
cerkiewka 2

Zdobędziesz szczyty w gronie przyjaciół.

Wędrowanie to możliwość spędzenia czasu w gronie najbliższych. Zabierz ich ze sobą i ruszamy w drogę! Nie będzie nas wielu, dlatego zmieścimy się w dwóch, może trzech namiotach. Wspólne poranki, posiłki i ten sam cel do zdobycia zbliżają bardziej niż krótka wymiana zdań przez telefon. Tematy do długich rozmów kryją się za każdym bukiem, a nic tak nie pielęgnuje przyjaźni jak poświęcony drugiej osobie czas. Już wiesz kogo chciałbyś ze sobą zabrać? Czy może szukasz odpoczynku od tłumów? Powędrujemy wtedy razem tam, gdzie próżno ich szukać.

bawimy 2
bawimy 3

Odkryjesz sekrety roślin i dzikich zwierząt.

Beskid Niski to górskie pasmo będące obszarem przejściowym pomiędzy Karpatami Zachodnimi, a Karpatami Wschodnimi. Czy można trafić w ciekawszy zakątek naszego kraju? Mamy okazję do podziwiania gatunków roślin i zwierząt wyjątkowych w skali całej Europy. Nauczysz się odszukiwać i rozpoznawać w terenie ślady i tropy zwierząt, obok których łatwo przejść nieświadomie. Poznasz zapach świeżych ziół i zapamiętasz właściwości wielu z nich. Domyślasz się już może do czego będziemy co wieczór używać znalezionej w lesie huby?

rosliny 1 rosliny 2

Z Twoim Przewodnikiem Górskim.

Mapa i kompas przestaną mieć przed Tobą jakiekolwiek tajemnice. Dowiesz się jak przy ich pomocy odkrywać nazwy gór i dolin, które właśnie podziwiasz w panoramie. Sprawdzisz swoją orientację
w terenie i bezpiecznie dotrzesz na kolejny zachód słońca.
Skupisz się na chwili, kiedy ja będę myślał o całej reszcie.
Zauważysz, JakToBlisko w miejsca, do których chce się wracać!

martin 1

Posłuchaj wywiadu, którego udzieliłem w łemkowskim radiu.
Przeczytaj o tym, jak zostałem przewodnikiem górskim.


Napisz lub zadzwoń.
Przy dobrej kawie ustalimy szczegóły wyjazdu 🙂

Martin Martinger
martin.martinger@gmail.com

jaktoblisko.com
tel. 889 705 505

O mnie  |  Facebook  |  Instagram

2 komentarze Dodaj własny

 1. Takie usługi biorę w ciemno i innym polecam tylko Martina za przewodnika!

  Polubienie

  1. jaktoblisko pisze:

   Kuba jestem wzruszony! Wielkie dzięki 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s